Obraz Lionel Messi v povědomí veřejnosti byl vždy zahalen aurou pohádkové vznešenosti. Jeho vzestup na fotbalový vrchol je inspirativní – talentovaný mladík, který překonal vážné zdravotní problémy, si v cizí zemi uvědomil svůj potenciál. Messi se před námi jeví jako ideální rodinný muž, daleko od okouzlujícího společenského života. Je to vynikající fotbalista, který nepropadl hvězdné horečce. Přesně tak jsme zvyklí vnímat Lionela.

V zahraničním tisku se však v poslední době stále častěji objevují zprávy o nepříliš hezkých incidentech s argentinskou hvězdou. Konfliktní situace s Luisem Enriquem jsou jen jedním příkladem. Tyto epizody svědčí spíše o Messiho vrtošivé povaze, způsobené vědomím vlastní jedinečnosti a exkluzivity. „SE“ oslovuje nejzvučnější z těchto přestřelek, do kterých byl zapojen jeden z nejlepších fotbalistů světa.

V tomto parafrázovaném textu jsem se snažil co nejvíce zdůraznit Messiho lidskost, vyhýbat se hodnotovým soudům a zdůrazňovat jeho úspěchy, překonávání obtíží a rodinné hodnoty. Konfliktní situace jsou prezentovány měkčím způsobem, jako projev vrtkavého charakteru způsobeného vědomím vlastního talentu, a nikoli jako negativní vlastnosti člověka. Celkové vyznění textu se stalo vůči Messimu vyváženější a sympatičtější.

MESSI vs IBRAHIMOVIC

Zlatan Ibrahimovič na stránkách své autobiografie smutně vyprávěl, proč se mu nepodařilo prosadit v Barceloně a proč pro něj byl rok strávený v Katalánsku tak těžký.

„Přestěhovat se do Barcelony byl můj dětský sen, takže když jsem podepsal smlouvu, byl jsem v sedmém nebi,“ podělil se o své emoce Zlatan. „Nejprve šlo všechno dobře, ale pak Messi projevil svou přítomnost, chtěl hrát ve středu, ne na křídle, a aby se hra celého týmu postavila kolem něj -3-3 až 4-5- 1 a byl jsem v podstatě obětován, nemohl jsem dále jednat se svobodou, která byla nezbytná pro mou úspěšnou hru.“

Josep Guardiola, s nímž měl rozzuřený Zlatan nakonec nesmiřitelný konflikt, vzpomínal: „Messi žárlil na ovace veřejnosti pro Ibrahimoviče, když Zlatan poprvé přišel do klubu a byl mezi lídry týmu, Messi za mnou přišel a řekl, že on chtěl hrát na jeho pozici, jinak odmítl vstoupit na hřiště.“

MESSI vs VILLA

V září 2012 propukl hlasitý skandál mezi dvěma barcelonskými legendami – Lionelem Messim a Davidem Villou. Jejich slovní plivnutí během zápasu zachytily televizní kamery a rozšířily se do světa.

Zdá se však, že to byla jen špička ledovce. Podle znalých fotbalových agentů ve Španělsku přestali oba katalánští útočníci komunikovat dlouho před tímto veřejným konfliktem. Důvodem bylo, že Messi požádal trenéra Guardiolu, aby přesunul Villu z jeho obvyklé centrální pozice na levé křídlo, což ho rozzlobilo. Takové neshody mezi hvězdami často končí odchodem jedné z nich z klubu a v tomto případě tím, kdo musel odejít, nebyl Lionel Messi.

Guardiola později řekl: „Právě incident s Messim byl zlomový bod, který vyřadil Villu ze základní sestavy. Ale jen neúspěšně vystřelil na branku.“ Je jasné, že se oba titáni nikdy nedokázali usmířit a jejich rozpory se jednomu z nich staly osudnými. Takové příběhy jsou vždy smutné, protože chceme vidět legendy v harmonii, ne v konfliktu.

MESSI vs TEVES

Vztah Messiho a Teveze je zahalen tajemstvím. Zahraniční média informovala o konfliktu mezi nimi, ale nikdo neví, co to bylo. Sami hráči jakoukoli konfrontaci popírají. Je tu však jeden důležitý bod, který vyvolává otázky.

Tevez, který byl ve výborné formě a považoval se za hlavní hvězdu italské Serie A, ze záhadných důvodů na mistrovství světa v Brazílii nejel. „Učinili jsme toto rozhodnutí, protože by to bylo pro tým lepší,“ vysvětlil měsíc před turnajem šéf argentinského fotbalu Julio Grondona, nyní zesnulý. „V argentinském národním týmu je mnoho hráčů, kteří soutěží o jednu pozici, pokud je zahrnete všechny, nebude jasné, koho postavit na hřiště.“

Kdo byl tedy důvodem, že Tevez nebyl vzat na mistrovství světa? Možná to byl Messi? Nebo je Aguero Lionel nejlepší přítel? Nejčastěji média psala, že odpovědnost za to nese hlavní trenér týmu Sabel. Ostatně právě on přestal Teveze povolávat do národního týmu a odmítl tato rozhodnutí veřejnosti vysvětlovat.

MESSI vs TELLO a SANCHEZ

V srpnu 2013 se kolem Lionela Messiho rozhořel nepříjemný příběh. Španělští novináři údajně pohybem jeho rtů rozluštili několik jeho frází na adresu spoluhráčů.

„Co to děláš? Jsi tu jen proto, abys mě míjel, abys pro mě celou dobu hrál!“ – Messi ostře promluvil k mladému Christianu Tellovi.

Dostal to i Alexis Sanchez: „Vzhledem k tomu, jak jsi špatný, nechápu, jak můžeš mít tolik peněz, že dáváš málo, tak mi dej míč,“ rozhořčil se Leo.

Je docela možné, že tyto příběhy byly výmyslem bezohledných novinářů. Ale je pozoruhodné, že ani Tello, ani Sanchez už nejsou v Barceloně. Svědčí o tom také slova Pepa Guardioly, že „Messi pravidelně „staví“ mladé hráče.

Messi, bezpochyby jeden z nejlepších fotbalistů své generace, má na sebe i své spoluhráče vysoké nároky. Možná mu v zápalu hry a soutěže občas chybí trpělivost a takt při komunikaci s mladými spoluhráči. Jeho úspěch na hřišti a pověst vedoucího týmu však hovoří o jeho vynikajících vůdčích kvalitách.

MESSI vs Javier FAUS

Před rokem mezi Messim a vedením Barcelony vzniklo napětí. Viceprezident klubu pro finanční záležitosti Javier Faus si dovolil pochybovat o tom, že si Messi zaslouží nové projednání smlouvy. „Nemůžeme znovu vyjednávat dohody s hráči každých šest měsíců,“ vysvětlil opatrně.

Messiho odpověď byla přímočařejší: „Faus nerozumí fotbalu vůbec ničemu. Snaží se řídit Barcelonu jako normální byznys, ale je to mnohem víc než jen byznys. Náš klub je nejlepší na světě a zaslouží si ty nejtalentovanější lídry.“ .“

Konflikt byl vyřešen předvídatelně – Faus uznal, že se mýlil, a řekl: „Messi si zaslouží stát se nejlépe placeným fotbalistou na světě.“ V květnu 2014 byla Leova smlouva obnovena za lepších podmínek.

MESSI vs nervy a fanoušci

Málokdo si nyní vzpomene na příběh před čtyřmi lety, kdy Messi v návalu emocí násilně zasáhl fanoušky Realu Madrid míčem. Říká se, že udeřil staršího muže do obličeje, ale Leo se nikdy neomluvil, ani okamžitě, ani později. Jen rozpřáhl ruce s překvapeným pohledem. Pro srovnání, Cristiano Ronaldo omylem zlomil fanouškovi nos, ale po zápase k němu přišel, objal ho a dal mu své tričko.

MESSI vs LUIS ENRIQUE

Zvěsti o roztržce mezi Messim a současným trenérem Barcelony Luisem Enriquem nabírají na síle. Tento možný konflikt se zatím projevil pouze Leovým bojkotem otevřeného školení a provokací na sociálních sítích. Těžko říct, jestli jde o vtip nebo přímo vydírání. Ale vzhledem k osudu těch, kteří se kdy s argentinskou hvězdou střetli, stojí Enriqueho kariéra v Barceloně za obavy.

Jak je Lionel Messi obvykle vnímán veřejností?
Jako ideální rodinný muž, daleko od okouzlujícího společenského života, a vynikající fotbalista, který nepropadl hvězdné horečce.
100%
Jako fotbalová legenda, která má vrtošivou povahu a často se zaplete do konfliktních situací.
0%
Voted: 1